Koniec pewnej epoki: LG wycofuje się z rynku smartfonów

Koniec pewnej epoki: LG wycofuje się z rynku smartfonów

W poniedziałek LG ogłosiło, że rezygnuje z produkcji smartfonów, aby skupić zasoby na bardziej dochodowych obszarach, takich jak wytwarzanie części do samochodów elektrycznych. Firma, która planuje zakończyć działalność w tym obszarze do końca lipca 2021 roku, obiecuje zapewnić wsparcie serwisowe i aktualizacje oprogramowania dla swoich obecnych klientów przez okres czasu, który będzie się różnił w zależności od regionu.

Decyzja LG została podyktowana dużą konkurencją na rynku telefonów komórkowych. Na razie nie wiadomo, ile miejsc pracy ucierpi w wyniku tej zmiany. Południowokoreański producent słynie z szerokich zainteresowań, od produkcji petrochemikaliów po sponsorowanie drużyn baseballowych i koszykarskich. Jednak główne obszary wzrostu, na których LG zamierza się skupić po zakończeniu produkcji smartfonów, to urządzenia domowe, robotyka, oraz sztuczna inteligencja. Spółka zależna firmy, LG Chem, jest jednym z największych na świecie dostawców ogniw akumulatorowych do samochodów elektrycznych. Dodatkowo, LG produkuje także inne części, takie jak wyświetlacze dotykowe mocowane na deskach rozdzielczych samochodów.

Wraz z tym ogłoszeniem, które oznacza koniec pewnej ery, LG dołącza do grona innych producentów, którzy również zaprzestali produkcji smartfonów, w tym Blackberry, HTC, czy Nokii. Mimo, że sprzedali oni własność intelektualną, wciąż wypuszczane są nowe urządzenia sygnowane dotychczasowymi brandami. Firma LG także zapowiedziała, że może kontynuować sprzedaż telefonów komórkowych po 31 lipca.

LG produkowało telefony komórkowe przez prawie ćwierć wieku. Jak podaje Reuters, jeszcze w 2013 roku, południowokoreańska firma była właściwie trzecim co do wielkości producentem telefonów na świecie. W ostatnich latach pozycja LG na rynku osłabła jednak z powodu niekorzystnych recenzji ich urządzeń. Najbardziej kontrowersyjna okazała się premiera telefonu z zakrzywioną obudową przypominającą banana, który nie zdobył przychylności klientów. Swego czasu firma miała nawet kłopoty prawne spowodowane problemami z oprogramowaniem, które sprawiły, że niektóre urządzenia nie nadawały się do użytku. W ciągu ostatnich sześciu lat, dział smartfonów LG zanotował straty wynoszące łącznie około 4,5 mld dolarów (3,3 mld funtów), na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez firmę Reuters.

Według danych firmy badawczej Counterpoint, sprzedaż 23 milionów telefonów przez LG przełożyła się na 2% udziału w globalnym rynku w 2020 roku. Dla porównania, Apple i Samsung posiadały udziały wynoszące odpowiednio 21% oraz 18%. LG pozostaje jednak głównym graczem na rynku elektroniki użytkowej, w tym sprzedaży telewizorów, posiadając w ubiegłym roku 16% udziału w globalnym rynku telewizorów.

Oprócz głównych obszarów wzrostu, firma będzie również pracować nad rozwojem technologii mobilnej związanej z pojazdami elektrycznymi. W miarę jak możliwości autonomicznej jazdy stają się coraz bardziej zaawansowane, planowane wprowadzenie sieci 6G umożliwiających jeszcze szybszy transfer danych do i z pojazdów może odkryć obiecujące możliwości rynkowe dla południowokoreańskiego producenta.

Źródło: The Guardian

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos