-
Drive Test
Drive Test jest jedną z metod pomiaru jakości usług (QoS) w sieciach mobilnych, obok pomiarów stacjonarnych oraz zbierania statystyk przez operatora. W przeciwieństwie do pozostałych metod, DT jest pomiarem odbywającym się w ruchu. Celem Drive Testu jest jak najwierniejsze odwzorowanie warunków w jakich użytkownik korzysta z sieci mobilnej (przemieszczanie się ze stałą i zmienną prędkością, zmiana warunków radiowych) oraz zachowania samego użytkownika (wysokość ustawienia anten pomiarowych, zestawianie połączeń telefonicznych oraz korzystania z usług internetowych według scenariusza opartego o obserwacje działań użytkowników). Dzięki temu pomiary są zbliżone do rzeczywistych doświadczeń użytkownika, który korzysta z sieci komórkowej.
Pomiary najczęściej obejmują obszary tzw. „klastrów”. Na każdy klaster przygotowywana jest osobna trasa pomiarowa (ang. drive route). Podczas planowania route’y brane są pod uwagę m.in.: obszar pomiaru (urban, rural… itp.), badane usługi, główny ruch abonentów, dostępna ilość godzin pomiarowych i wiele innych czynników, które należy uwzględnić.
QoS (ang. Quality of Service) określa gwarantowany poziom jakości usług zamówionych i otrzymywanych przez użytkownika sieci mobilnej przez cały okres trwania umowy u danego operatora sieci komórkowej. Dla usług telekomunikacyjnych QoS określają trzy funkcje: dostęp, przesyłanie informacji i rozłączenie, oraz trzy kryteria: szybkość, dokładność i niezawodność. Operator ma obowiązek dostarczania usług o określonej, gwarantowanej jakości.
-
Drive Test
Po wytyczonej drive route’cie porusza się samochód pomiarowy. Jest to samochód przygotowany specjalnie do pomiarów sieci mobilnych, wyposażony w urządzenia pomiarowe, pozwalające na pomiar wszystkich parametrów sieci niezbędnych do oceny jakości usług. Aktualna pozycja samochodu pomiarowego uzyskiwana jest dzięki odbiornikowi GPS wbudowanemu w urządzenie. Samochód nie może poruszać się szybciej niż założenia przyjęte podczas planowania drive route’y. Efekty możecie oglądać na stronie głównej RFBenchmark po wybraniu ikony zamieszczonej w nagłówku.
Do Drive Test’ów wykorzystuje się tylko narzędzia pomiarowe zgodne ze standardem ETSI. Dodatkowo każdy samochód testowy posiada na swoim wyposażeniu skaner radiowy, pozwalający na niezależny pomiar poziomu sygnału w trzech dostępnych technologiach jednocześnie: 2G, 3G oraz LTE.
Dzięki takim pomiarom oraz ich późniejszej analizie w postaci raportu, operator sieci mobilnej posiada informacje pozwalające na optymalizację sieci, czyli wprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie pokrycia radiowego, poprawę jakości lub wprowadzenie nowych usług dla swoich klientów.
Klaster (ang. Cluster) w telekomunikacji jest to grupa komórek obsługiwanych przez dostępne dla danego operatora pasmo częstotliwości. Komórka jest mniejszym obszarem całego systemu. Obszar komórki jest uzależniony od warunków geograficznych oraz ilości abonentów (mikrokomórki w mieście, makrokomórki na terenach wiejskich). Ilość komórek w klastrze może przyjmować ściśle określone wartości liczone według wzoru, np. 1, 3, 4, 7, 9, 12, 13, 16… itd. O ilości komórek w klastrze decydują warunki panujące na danym obszarze.
-
Pomiar jakości usług głosowych
W trakcie pomiarów Drive Test wykonywane są połączenia głosowe pomiędzy terminalem ruchomym (testowym), a urządzeniem odbiorczym (np. ISDN, inny terminal ruchomy). Testowe połączenia pomiarowe mogą odbywać się z i do terminala pomiarowego, w zależności od ustawionej sekwencji pomiarowej. Podczas pomiaru jakość głosu jest oceniana według 5-cio stopniowej skali MOS.
MOS (ang. Mean Opinion Score) jest to subiektywna ocena jakości mowy, dokonywana po stronie odbiorczej, po przejściu sygnału mowy przez kanał transmisyjny. Do oceny jakości stosowana jest 5-cio stopniowa skala:
5 – znakomita jakość (możliwe odprężenie, rozmowa nie wymaga wysiłku, aby zrozumieć co mówi nadawca),
4 – dobra jakość (rozmowa wymaga skupienia, nie wymaga znaczącego wysiłku, aby zrozumieć co mówi nadawca),
3 – dopuszczalna jakość (rozmowa wymaga średniego wysiłku, aby zrozumieć co mówi nadawca),
2 – słaba jakość (rozmowa wymaga znacznego skupienia i wysiłku, aby zrozumieć co mówi nadawca),
1 – niedopuszczalna jakość (pomimo skupienia i znaczącego wysiłku, nie ma możliwości, aby zrozumieć co mówi nadawca podczas rozmowy).
-
Pomiar jakości usług głosowych
Aby zapewnić obiektywne oraz powtarzalne wyniki pomiarów wykorzystuje się jedną z dwóch metod estymacji subiektywnej oceny mowy (MOS): PESQ lub POLQA. Ponadto zbierane są między innymi informacje takie jak: ilość udanych i nieudanych połączeń, ilość zerwanych połączeń, czas zestawienia połączenia, rodzaj wykorzystywanego kodowania mowy oraz wiele innych. Na stronie głównej RFBenchmark pomiar jakości głosu dostępny jest po wybraniu ikony zamieszczonej w nagłówku.
POLQA (ang. Perceptual Objective Listening Quality Assessment) jest to obiektywna metoda estymacji subiektywnej oceny jakości mowy. Najczęściej przewidywana jest ocena jakości mowy MOS z zastosowaniem 5-cio stopniowej skali. POLQA jest następcą PESQ (ang. Perceptual Evaluation of Speech Quality.
-
Pomiar jakości usług głosowych
Jednocześnie z pomiarami jakości usług głosowych odbywają się pomiary usług internetowych. Przykładowa sekwencja pomiarowa została przedstawiona poniżej.
Pomiar | Opis |
FTP DL (5x 5MB) | Pobieranie pliku o wielkości 5MB w pięciu równoległych sesjach z serwera testowego |
FTP UL (5x 5MB) | Wysyłanie pliku o wielkości 5MB w pięciu równoległych sesjach do serwera testowego |
HTTP Browsing: Kepler | Pobieranie zawartości testowej strony WWW |
HTTP Get (10x 5MB) | Pobieranie pliku o wielkości 5MB w 10 równoległych sesjach z testowej strony WWW |
Ping (10x 32B) | Dziesięć sesji PING, gdzie wielkośc pakietu to 32B |
Video: YouTube 30sec | Pobieranie strumienia video z serwisu YouTube przez 30s |
-
Pomiar jakości usług głosowych
Jednymi z ważniejszych mierzonych parametrów z punktu widzenia użytkownika są parametry: Throughput oraz RTT. Na podstawie analizy tych dwóch parametrów otrzymujemy informację o szybkości internetu jaką oferuje dany operator oraz o tym do czego możemy wykorzystać takie połączenie sieciowe. Zbierane są też dane między innymi o: ilości udanych i nieudanych sesji FTP, HTTP, Ping, z jakiego powodu sesja nie powiodła się, w jakiej technologi pracował terminal oraz wiele innych. Szybkość internetu możecie sprawdzić na stronie głównej RFBenchmark wybierając ikony przedstawione w nagłówku.
Throughput w telekomunikacji określa ilość prawidłowo przesłanych danych w określonym czasie i podawany jest najcześciej w megabitach na sekunkę (Mbps).
RTT (ang. Round Trip Delay Time) informuje o tym, ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci, plus czas po jakim przychodzi potwierdzenie odebrania wiadomości. Im mniejsza wartość RTT tym lepiej. Podobnym parametrem jest opóźnienie (ang. latency), informujące o tym ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci.